Πρώτη νίκη της Λάρισας,πρώτη ήττα του Ολυμπιακού 1-0

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου 2016

Πρώτη νίκη της Λάρισας,πρώτη ήττα του Ολυμπιακού 1-0 με χρυσό σκόρερ τον Γκόλια.
Ο Γκόλιας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το χρυσό γκολ στην ΑΕΛ! - Κοιμήθηκε η άμυνα του Ολυμπιακού ενώ η μπάλα βρήκε και στον Μιλιβόγιεβιτς ξεγελώντας τον Καπίνο - Πρώτη νίκη των Θεσσαλών, πρώτη ήττα των ερυθρόλευκων
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο AEL FC Arena γνωρίζοντας ότι έχει την ευκαιρία να αποκτήσει μια μικρή διαφορά από Παναθηναϊκό (0-0 στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό) και τον ΠΑΟΚ (0-0 στην Τούμπα με την Ξάνθη), ωστόσο όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά έφυγε με σκυμμένο το κεφάλι.

Οι ερυθρόλευκοι παρουσιάστηκαν μέτριοι και παρόλο που είχαν κάποιες ευκαιρίες εν τούτοις όλα έδειχναν ότι το ματς οδεύει προς την ισοπαλία, όμως στο 92' χτύπησε ο Γκόλιας.

Από το πλάγιο του Κόντορ η μπάλα πέρασε κι ο Μάρτινς αιφνιδιάστηκε στέλνοντας την πλάγια στην περιοχή, εκεί όπου κανείς συμπαίκτης του δεν έκανε κίνηση με τον Γκόλια να βρίσκει το χρόνο για να κάνει το σουτ και αφού κόντραρε στον Μιλιβόγιεβιτς κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καπίνο.
Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Θεσσαλών στο φετινό πρωτάθλημα και παράλληλα η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού.

Κι αν μετά τις δύο πρώτες αγωνιστικές ένα θέμα συζήτησης ήταν το γεγονός ότι οι 4 μεγάλοι (Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ) είχαν κάνει από δύο νίκες, πλέον οι τρεις έχουν γκελάρει κι απομένει να δούμε αν θα ακολουθήσει αύριο (19:30, ΟΑΚΑ) και η ΑΕΚ που υποδέχεται τον Ηρακλή στο τελευταίο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής.