Στο καμίνι του Γ. Καραϊσκάκης ο Θρύλος κέρδισε 1-0 τον Δικέφαλο του Βορρά

Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Στο καμίνι του Γ. Καραϊσκάκης ο Θρύλος κέρδισε 1-0 τον Δικέφαλο  του Βορρά σε ενα ντέρμπι που τα είχε όλα!

Πάθος και δύναμη.Ένταση και δίψα για την νίκη και απο τους δύο.Όμως:Ο παθιασμένος Ολυμπιακός νίκησε τον εξαιρετικό ΠΑΟΚ  και ξαναμπήκε στη διεκδίκηση του τίτλου καθώς είναι πλέον στο -1 από τους Θεσσαλονικείς - Το χρυσό γκολ για τους ερυθρόλευκους πέτυχε στο 51' ο Ένχελς!
Ο Ολυμπιακός υποχρέωσε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του φετινή ήττα, πλησίασε στον έναν βαθμό τον Δικέφαλο κι έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα.

.Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

90'+6': Τέλος του αγώνα

Δυο λεπτά ακόμη...

94': Βιερίνια τώρα, αλλά ο Τζάλμα Κάμπος παίρνει το σουτ από τον Μάτος που ήταν φάτσα με το γκολ!!!

94': Εκτελείται και κόρνερ από τον Πάρντο

93': Νέο φάουλ για τον ΠΑΟΚ από τον Κούτρη στον Ελ Καντουρί. Ο Μπίσεσβαρ στην εκτέλεση.

92': Κεφαλιά του Κάμπος η μπάλα έξω...

91': Φάουλ για τον ΠΑΟΚ και έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων...

90': Ο Σισέ σώζει τον Ολυμπιακό από την ισοφάριση καθώς ο Βαρέλα έκανε την προβολή κι ο νεαρός αμυντικός με προβολή έδιωξε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή!!!

89': Τζούρτζεβιτς αντί Ανσαριφάρντ η τελευταία αλλαγή του Ολυμπιακού

86': Εξαιρετική πάσα του Μπίσεσβαρ ο Σάκχοφ άφησε τη μπάλα να περάσει μπροστά του!

85': Ζντίελαρ αντί Φορτούνη που αποθεώνεται από όλο το γήπεδο

84': Ο Βιερίνια κάνει την σέντρα κι ο Κούτρης παίρνει τη μπουκιά από το στόμα του Σάκχοφ.

81': Στην κόντρα ο Ολυμπιακός, ο Μάριν κάνει μαγική προσποίηση, φτάνει πλάγια απέναντι από τον Ρέι κι ο Σαπράνο σωτήρια διώχνει σε κόρνερ

78': Με πολύ χώρο ο Τζάλμα Κάμπος ελίσσεται αλλά στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από την εστία.

77': Μπίσεσαρ αντί Λέοβατς με τον Βιερίνια να περνά αριστερό μπακ

75': Εκτελείται αλλά η φάση σταματά για οφσάιντ

75': Εντυπωσιακή προσπάθεια του Μάτος και φάουλ για τον ΠΑΟΚ με Βιερίνια ξανά.

72': Κλέβει ο Ρομαό, ο Ολυμπιακός στην κόντρα, αλλά κάνει κακό κοντρόλ ο Οφόε

71': Βιερίνια και πάλι όπως σε όλα τα στημένα του ΠΑΟΚ. Η μπάλα στο τείχος, επαναφέρει ο Σαμπράνο ο Μάτος τη νέα κεφαλιά και η μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Προτό!

70': Φάουλ του Σισέ ακριβώς στη γωνιά της μικρής περιοχής!

68': Ο Τζάλμα Κάμπος θα πάρει τη θέση του Μακ και ο Μάριν στη θέση του Ανδρούτσου

67': Ο Κομίνης ζητά να κατέβει το πανό που είχε καθυστερήσει την έναρξη του β' ημιχρόνου.

66': Το εκτελεί ο Βιερίνια, ο Σαπράνο παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα ψηλά άουτ!

65': Ο Μάτος κερδίζει φάουλ σε πολύ καλή θέση στα 5 μέτρα έξω από τη γωνιά της μεγάλης περιοχής.

63': Ο Ολυμπιακός δίνει χώρο πλέον στον ΠΑΟΚ

61': Σάκχοφ αντί Μαουρίτσιο η πρώτη κίνηση του Λουτσέσκου, η οποία δεν μοιάζει να έχει λογική καθώς ο Ουκρανός είναι πιο αμυντικογενής παίκτης από τον Βραζιλιάνο.

60': Φάουλ για τον ΠΑΟΚ διώχνουν οι αμυντικοί, κλέβει ο Φορτούνης, αλλά ο Ανδρούτσος δεν συνεχίζει τη φάση.

57': Ο Σισέ στο πρώτο δοκάρι κάνει το σουτ, αλλά στέλνει τη μπάλα άουτ. Σε κάθε στημένο ο Ολυμπιακός απειλεί με γκολ!

56': Χαμένα τα έχει ο ΠΑΟΚ κι ο Ολυμπιακός κερδίζει κόρνερ απειλώντας γρήγορα με ένα δεύτερο γκολ.

54': Τώρα αρχίζει ξανά το ματς...

51' ΓΚΟΛ: Μετά από δύο λεπτά η εκτέλεση και ο Ένχελς ανοίγει το σκορ! Στο δεύτερο δοκάρι ο Οτζίζα βρήκε τη μπάλα και με κόντρα ο Ένχελς ανοίγει το σκορ!

49': Ο Πάρντο κερδίζει ένα ακόμη φάουλ, αλλά νέα προσωρινή διακοπή γιατί ο Κομίνης δείχνει ότι υπάρχει θέμα με τα καπνογόνα που έχουν ανάψει και έχουν περιορίσει την ορατότητα...

48': Πρόβλημα τραυματισμού στον Ρομαό που πιάνει τον μηρό του, αλλά συνεχίζει

47': Υπόδειξη οφσάιντ στον Ανσαριφάρντ

46': Σέντρα στο β' ημίχρονο χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

-Πάλι μικρή καθυστέρηση στην έναρξη καθώς ο Κομίνης ζήτησε να φύγει ένα πανό που υπάρχει πίσω από την εστία του Ρέι.

45'+2: Διώχνει ο Ελ Καντουρί, λήξη του πρώτου ημιχρόνου

45': Φάουλ σε καλή θέση πλάγια δεξιά όπως επιτίθεται ο Ολυμπιακός. Τελευταία φάση στο ημίχρονο.

44': Κλέβει ο ΠΑΟΚ, ο Ελ Καντουρί δίνει στον Μαουρίτσιο που αντί να πασάρει τον αμαρκάριστο Μακ, σουτάρει άστοχα.

42': Ο Ολυμπιακός πλέον πιέζει πολύ ψηλά κι ο ΠΑΟΚ έχει μεγάλο πρόβλημα

41': Ο Ολυμπιακός κλέβει ψηλά, ο Φορτούνης ελίσσεται, αλλά κάνει κακή πάσα στον Οτζίτζα που κάνει με τη σειρά του επιθετικό φάουλ!

38': Τρομερή σέντρα του Πάρντο ο Ανδρούτσος για ελάχιστα εκατοστά του δευτερολέπτου δεν πρόλαβε και μπλόκαρε ο Ρέι!

36': Μαγική πάσα του Φορτούνη, ο Κούτρης στην πλάτη της άμυνας, ανοίγει το κοντρόλ και πριν πλασάρει τον προλαβαίνει ο Μακ!

35': Στα καρέ του ΠΑΟΚ η μπάλα στα τελευταία λεπτά, αλλά οι σέντρες δεν έχουν αποτέλεσμα

31': Κίτρινη και στον Μάτος για φάουλ με το χέρι στον Ανδρούτσο

30': Έχει ανέβει πάλι ο Ολυμπιακός και πιέζει τον ΠΑΟΚ...

28': Κόρνερ για τον Ολυμπιακό, διώχνει ο Ρέι, ο Οτζίτζα επαναφέρει, ο Ένχελς παίρνει την πρώτη κεφαλιά, ο Σισέ από εξαιρετική θέση σουτάρει σαν... αμυντικός.

24': Ο Βιερίνια εκτελεί το φάουλ, οι ερυθρόλευκοι απομακρύνουν και βγαίνουν στην κόντρα με τον Πάρντο να καθυστερεί και να κόβεται από τον Σαπράνο!

23': Σκληρό φάουλ του Ανδρούτσου και κίτρινη κάρτα στον νεαρό.

20': Πρώτη στιγμή έντασης με τον Πρίγιοβιτς να κάνει το φάουλ και τον Σισέ να πηγαίνει πάνω από τον Σέρβο και να του ζητά το λόγο. Από μία κίτρινη και στους δύο.

18': Πάλι ο Ελ Καντουρί δημιουργεί ρήγμα από τα αριστερά, γυρίζει στον Μακ που σουτάρει αδύναμα πάνω στον Προτό.

15': Ο Ολυμπιακός έχει πάρει τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ήρθε η πρώτη τελική του ΠΑΟΚ μετά το κλέψιμο και το γύρισμα του Ελ Καντουρί με τον Πρίγιοβιτς να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ.

14': Υπόδειξη οφσάιντ στον Φορτούνη που είναι ελάχιστα πιο μπροστά...

12': Φάουλ με τον Φορτούνη, ο Ένχελς παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Κομίνης δείχνει φάουλ.

10': Ο Ολυμπιακός προσπαθεί να πιέσει ψηλά, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργήσει προβλήματα στον ΠΑΟΚ.

7': Ο Μάκ στην περιοχή, γυρίζει στον Πρίγιοβιτς και προλαβαίνει ο Σισέ την τελευταία στιγμή!

5': Έξοχη κάθετη του Βιεϊρίνια στον Ελ Καντουρί που βγήκε μόνος, αλλά ενώ ο Πρίγιοβιτς περίμενε στο πέναλτι, αυτός έκανε σέντρα στο πουθενά

2': Πρώτο φάουλ στο ματς, από τον Μάτος στον Φορτούνη και παρατηρήσεις στον Μάτος.

1': Σέντρα στο ματς

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη

Μικρή καθυστέρηση σημειώθηκε στην έναρξη του αγώνα με τον διαιτητή Κομίνη να περιμένει να καθαρίσει η ατμόσφαιρα από τα καπνογόνα που έχουν ανάψει.

Λίγο πριν την έναρξη, όταν οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον αγωνιστικό χώρο οι φίλαθλοι έζησαν πολύ ωραίες στιγμές με θερμούς εναγκαλισμούς Πασχαλάκη-Κούτρη (πέρσι μαζί στον ΠΑΣ), Φορτούνη-Πέλκα (συμπαίκτες στην Εθνική) και Οφόε-Πρίγιοβιτς (πέρσι μαζί στην Λέγκια Βαρσοβίας).

-Με πολλά προβλήματα ο Ολυμπιακός (Εμενίκε, Μποτία, Φιγκέιρας, Σεμπά), μόνο ο Λεβέκ απουσιάζει από τον ΠΑΟΚ

Οι ενδεκάδες

Ολυμπιακός: Προτό, , Ελαμπντελαουί, Σισέ, Ένχελς, Κούτρης, Οτζίτζα, Ρομαό, Φορτούνης, Ανδρούτσος, Πάρντο, Ανσαριφάρντ.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Καπίνο, Τζούρτζεβιτς, Μάριν, Ζιλέ, Βούκοβιτς, Καρσελά και Ζντιέλαρ.
ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Σαπράνο, Λέοβατς, Μαουρίτσιο, Τσίμιροτ, Ελ Καντουρί, Βιερίνια, Μακ, Πρίγιοβιτς.
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Πασχαλάκης, Κάμπος, Κρέσπο, Μπίσεσβαρ, Σακχόφ, Πέλκας και Κάνιας.    πηγή