QATAR 2022-Η Αργεντινή επικράτησε στα πέναλτι την Ολλανδία και προκρίθηκε στους 4

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2022

Η Αργεντινή επικράτησε στα πέναλτι (4-3, κανονικά διάρκεια και παράταση 2-2) της Ολλανδίας και προκρίθηκε στους «4» του Μουντιάλ 2022.

Η «αλμπισελέστε» κατάφερε να προηγηθεί στο ματς στο 35ο λεπτό, ύστερα από τη μαγική ασίστ του Μέσι. Ο «πούλγκα» βρήκε με τρομερή κάθετη πάσα τον Μολίνα και αυτός νίκησε στο τετ-α-τετ τον Νόπερτ για το 0-1.

Στο 71' ο Ακούνια ανετράπη πάνω στη γραμμή της περιοχής και ο Λαόθ έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, αφήνοντας «άγαλμα» τον Νόπερτ για το 0-2.

Στο 83' οι «οράνιε» κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο ματς με την κεφαλιά του Βέγκχορστ. Μάλιστα, έφτασαν στο «θαύμα» της ισοφάρισης στο 90'+11' ξανά με τον Βέγκχορστ, μετά από υπέροχη κομπίνα. Ο Κόπμαϊνερς πέρασε τη μπάλα κάτω από το τείχος και ο Βέγκχορστ πλάσαρε ιδανικά για το 2-2, στέλοντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και το ματς έγινε «ροντέο». Η μεγαλύτερη, όμως, στιγμή ανήκε στην Αργεντινή, η οποία είχε δοκάρι στο 120' με τον Φερνάντες. Δίχως να αλλάξει κάτι, το ματς μοιραία οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί, η Αργεντινή πήρε την πρόκριση με 4-3 και στον ημιτελικό της ερχόμενης Τρίτης (21:00) θα αντιμετωπίσει την Κροατία, που πέταξε έξω τη Βραζιλία.