Αλγερία από άλλο πλανήτη 4-2 την Κορέα… (video+photos)

Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

Μια Αλγερία πέρα από κάθε προσδοκία επικράτησε εύκολα με 4-2 της Νοτίου Κορέας και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του κόσμου…
Από την αρχή ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή μια ήταν η ομάδα που υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο. Από τα πρώτα λεπτά η Αλγερία κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της και οι Ασιάτες απλά παρακολουθούσαν. Τα δύο γρήγορα γκολ των Αφρικανών με τους Σλιμανί (26“) και Χαλίσε (28“) έκανε τα πράγματα αρκετά εύκολα από την αρχή, για να έρθει και το γκολ του Τζαμπού στο 38“ να απλοποιήσει την κατάσταση για το 0-3 του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη οι Κορεάτες μπήκαν αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Πόρτο Αλέγκρε με σκοπό να επιστρέψουν στο ματς. Και αρχικά τα κατάφεραν με το γκολ του Σον στο 50′. Ωστόστο στο 62“ ο Μπραχίμι θα βάλει ξανά την Αλγερία μπροστά με τρία τέρματα (1-4) για να σφραγίσει το τρίποντο της ομάδας του, για πρώτη φορά μετά από 32 χρόνια σε ένα Παγκόσμιο Κύπελλο. Το μόνο που κατάφεραν οι Ασιάτες ήταν να μειώσουν στο τελικό 2-4 με τον Κου στο 72“.
Με τη νίκη αυτή η Αλγερία γνωρίζει καλά πως της αρκεί μια ισοπαλία κόντρα στην Ρωσία, ενώ αντίθετα οι Κορεάτες θέλουν μια μεγάλη έκπληξη για να περάσουν. Να σημειωθεί πως το αποτέλεσμα αυτό κρατά ζωντανούς και τους Ρώσους, αφού μια απλή νίκη κόντρα στην Αλγερία την τελευταία αγωνιστική τους στέλνει στους 16.