Πράσινο το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς

Δευτέρα 9 Οκτωβρίου 2017

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στο ελληνικό πρωτάθλημα μπάσκετ.

Οι πράσινοι, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Α1, επιβλήθηκαν την Κυριακή με 71-68 του Ολυμπιακού στο κεκλεισμένων των θυρών (λόγω τιμωρίας) ΣΕΦ, κι έτσι άρχισαν με τον καλύτερο τρόπο την προσπάθεια για την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου, η οποία αγωνίστηκε χωρίς τον μεγάλο της αρχηγό, Βασίλη Σπανούλη αν και βρέθηκε να προηγείται με εννέα πόντους (61-52) στο 35', υπέστη μπλακ-άουτ στη συνέχεια, κι έτσι οι νταμπλούχοι, ωθούμενοι από δύο τρίποντα του Ρίβερς, έγειραν την πλάστιγγα της νίκης προς το μέρος τους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό ήταν το πρώτο ντέρμπι αιωνίων, που ο Ματ Λοτζέσκι έπαιξε με την πράσινη και όχι με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ο Καλάθης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι πολύτιμοι Ρίβερς (13π.) και Γκιστ (13π.). Από τον Ολυμπιακό διακρίθηκαν ΜακΛίν (18π.) και Τόμπσον (13π.).

Μετά το... αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (16-15 στο 10΄), ο Ολυμπιακός επιστράτευσε τα στοιχεία που ξεχωρίζουν στο παιχνίδι του και δικαιώθηκε.
Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι κάλυψαν αποτελεσματικά το κενό των Σπανούλη-Ρόμπερτς στις θέσεις «1 και 2» με λύσεις ανάγκης, όπως ο χρόνος συμμετοχής του Τολιόπουλου και το «κατέβασμα» του Τόμπσον στο «2», «χτύπησαν» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, τη στιγμή που η άμυνα είχε αρχίσει τη σωστή λειτουργία της...

Στον αντίποδα, οι «πράσινοι» μπορεί να είχαν τον έλεγχο των επιθετικών ριμπάουντ (10 έναντι 5), αλλά δεν τα αξιοποίησαν, λόγω των χειρότερων ποσοστών ευστοχίας (13/34 σουτ εντός πεδιάς, 3/12 τρίποντα, 7/10 βολές).

Όλα τα παραπάνω είχαν σαν αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός από το εις βάρος του 33-34 στο 18΄ να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 7-2 και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +4 (40-36).

Στην τρίτη περίοδο, η επίθεση του Ολυμπιακού δεν ήταν αποτελεσματική, η άμυνα έχασε τη συνοχή της και ο Παναθηναϊκός με επιμέρους σκορ 11-5 προηγήθηκε και πάλι στο παιχνίδι με 47-45 στο 26΄, δείχνοντας να ελέγχει τον αγώνα.

Ωστόσο, το προσωπικό σερί του ΜακΛίν (7-0) απέναντι στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, βοήθησε τον Ολυμπιακό να κλείσει την περίοδο στο +2 (54-52), ενώ στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (61-52 στο 32΄), διαφορά που κράτησαν μέχρι το 36΄ (65-56).

Ο καθησυχασμός, όμως, στο «στρατόπεδο» των Πειραιωτών και τα διαδοχικά λάθη έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να αντιδράσει από το... πουθενά και με τα τρίποντα των Σίνγκλετον (1), Ρίβερς (2) να τρέξει επιμέρους σκορ 11-1 και να πετύχει στο 38΄ την ανατροπή (67-66), για να «σφραγίσει» στα 21΄΄ ο Γκιστ το «διπλό» (69-66), μετά από ασίστ του Καλάθη.

Tα δεκάλεπτα: 16-15, 40-36, 54-52, 68-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 8 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 8 (2/7 τρίπ.), Τόμσον 13 (1/5 τρίπ.), Πρίντεζης 8 (1/7 σουτ, 6 ριμπ.), ΜακΛιν 18 (7/9 δίπ.), Τολιόπουλος 1, Παπαπέτρου 5 (1), Στρέλνιεκς 2, Τιλί.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Γκιστ 13, Λοτζέσκι 7 (1), Καλάθης 14 (6/10 δίπ., 0/4 τρίπ., 2/2 βολ., 8 ριμπ., 7 ασ., 3 κλεψ.), Αντετοκούνμπο 5 (1), Σίνγκλετον 9 (2/10 σουτ, 5 ριμπ.), Ρίβερς 13 (3), Παππάς 7 (1), Ντένμον, Γκάμπριελ 2, Όγκαστ, Βουγιούκας 1.

Φωτογραφίες: eurokinissi.gr      πηγή