Έκανε… πάρτι κόντρα στα Τρίκαλα ο Άρης!

Κυριακή 31 Δεκεμβρίου 2017

Αποχαιρέτησε το 2017 με το… δεξί ο Άρης!
Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη δεν συνάντησε καμία αντίσταση απέναντι στα Τρίκαλα

(82-63), επιστρέφοντας στις νίκες μετά από τρία παιχνίδια και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 4-6. Στο 2-8 «έπεσαν» οι φιλοξενούμενοι, που παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού.

Με ένα σερί 6-0 από τον Άρη ξεκίνησε το ματς, με τους φιλοξενούμενους να απαντάνε με ένα δικό τους 9-2 και να παίρνουν το πρώτο και μοναδικό προβάδισμά τους στον αγώνα. Από εκεί κι έπειτα, η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη πάτησε το… γκάζι με τους Μούρτο, Χρηστίδη και Προύιτ να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα και να στέλνουν τον Άρη στο +11 στο τέλος του δεκαλέπτου (24-13). Οι «κίτρινοι» έφτασαν και μέχρι το +15 (35-20), τα Τρίκαλα προσπάθησαν να ψαλιδίσουν την διαφορά και το κατάφεραν εν μέρει κλείνοντας το ημίχρονο στην ελάχιστη διψήφια διαφορά (44-34).

Ο Άρης… σκλήρυνε την άμυνά του στο τρίτο δεκάλεπτο, είχε πλουραλισμό στην επίθεση και άρχιζε να ανεβάζει συνεχώς την διαφορά.
Στο 25’ οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +20 (59-39), λίγο αργότερα και στο +23 (62-39) και είχαν ουσιαστικά καθαρίσει το παιχνίδι. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Θεσσαλονικείς στο +21 (66-45) και η τελευταία περίοδος έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Άρη ήταν σοβαροί, δεν επέτρεψαν σε καμία περίπτωση στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (82-63).

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 44-34, 66-45, 82-63