Super League: Φουλ για πρωτάθλημα ο Ατρόμητος, 3-2 τον Αστέρα σε ματσάρα

Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018

Σερί νικών για τον Ατρόμητο που δεν καταλαβαίνει τίποτα και κάνει πρωταθλητισμό και φέτος. Κόντρα στον μπλεγμένο λόγω των αρνητικών αποτελεσμάτων
με τις ομάδες της κορυφής, Αστέρα Τρίπολης, η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι δεν έπαιξε το γνωστό ποδόσφαιρό συνοχής, αλλά με τον πιο φορμαρισμένο Έλληνα επιθετικό στη σύνθεσή της, τον Ευθύμη Κουλούρη, νίκησε 3-2 και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ΠΑΟΚ, έξι βαθμούς μπροστά από το ΠΟΚ!

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες, αλλά καλές φάσεις, με τον Βασιλακάκη να απειλεί σε δύο περιπτώσεις και τον Ουγκράι σε μία ακόμη και τον Αστέρα να χάνει επίσης μία μεγάλη ευκαιρία με τον Τριανταφυλλόπουλο. Το γκολ σημείωσε με πέναλτι ο Κουλούρης στο 42’ (το κέρδισε ο ίδιος, τον ανέτρεψε ο Αθανασιάδης). Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Μέγιερι έσωσε τον Ατρόμητο από την ισοφάριση, καθώς είπε «στοπ» με το πόδι σε δυνατό κοντινό σουτ του Τόνσο.

Στο 57’, κι ενώ ο Ατρόμητος μπήκε νωθρά στην επανάληψη, ήρθε η ισοφάριση με ένα φοβερό σουτ στο «γάμα» του Βαλιέντε και το ματς έγινε… ροντέο. Στο 61’ ο Γιαννούλης εκτέλεσε φάουλ ,ο Μουνάφο έκανε κακή εκτίμηση και με κεφαλιά «κρέμασε» τον τερματοφύλακά του για το 2-1. Το αυτογκόλ αυτό δεν επηρέασε τον Αστέρα που βγήκε πάλι αμέσως μπροστά και ισοφάρισε γρήγορα, στο 64’, μετά από κόρνερ του Καλτσά, κεφαλιά πάσα του Τόνσο και νέα κεφαλιά του Μανιά, που λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα είχε χάσει τεράστια ευκαιρία.

Στο 80’ δύο Έλληνες επιθετικοί του Αστέρα, ο Καλτσάς και ο Μανιάς, συνδυάστηκαν υπέροχα, αλλά ο Μέγιερι αρνήθηκε το γκολ, μιας και ήταν σε επαγρύπνηση. Αφού δεν έγινε το 2-3 σε αυτό το χρονικό σημείο, ήρθε το 3-2 στο 88’. Ο Ιγκλέσιας εκτέλεσε φάουλ, ο Αθανασιάδης βρήκε την μπάλα, χτύπησε στο οριζόντιο, οι αμυντικοί δεν έδιωξαν, ο Χατζηισαΐας έκανε την κεφαλιά πάσα και ο Κουλούρης με νέα κεφαλιά μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 3-2. Στο τέλος οι Αρκάδες πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν τα κατάφεραν

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγιερι, Σάκιτς, Γιαννούλης, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Μπουσουλάτζιτς, Μάντσον, Ουγκράι (81’ Ούμπιδες), Μπρούνο (81’ Κωτσόπουλος), Βασιλακάκης (64’ Μούγιακιτς), Κουλούρης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αθανασιάδης, Βλάχος, Άνχελ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε (68’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τόνσο, Τσιλιανίδης (46’ Φερνάντες), Μανιάς (87’ Μπελόκ), Καλτσάς