Έχασε ο Εργοτέλης απο τον Αστέρα Τρίπολης μέσα στο Ηράκλειο 1-0

Πέμπτη 7 Φεβρουαρίου 2019

Με το ένα πόδι στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας βρίσκεται ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες πέρασαν από την Κρήτη,
επικρατώντας του Εργοτέλη με 1-0, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, για τη φάση των «8» της διοργάνωσης.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν το μεγάλο φαβορί κόντρα στον Εργοτέλη για πρόκριση στα ημιτελικά και φρόντισε να το επιβεβαιώσει και στο γήπεδο. Οι Αρκάδες επικράτησαν εκτός έδρας των Κρητικών με 1-0, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας κι έκαναν το πρώτο βήμα για πρόκριση στους «4».
Ο Αστέρας κρατάει την τύχη στα χέρια του και στον επαναληπτικό, που θα γίνει στις 27 ή 28 Φεβρουαρίου στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», καλείται να «σφραγίσει» το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε αρκετές κλασικές ευκαιρίες για γκολ στο πρώτο ημίχρονο και τελικά βρήκε τον δρόμο προς στα δίχτυα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (50′), όταν ο Ρόλε νίκησε με ψύχραιμο πλασέ τον εξαιρετικό Κατσιμήτρο.

Ο Εργοτέλης, ο οποίος στάθηκε άτυχος στο ξεκίνημα του αγώνα, καθώς στα πρώτα 25 λεπτά έχασε με τραυματισμούς δύο παίκτες (Μπαχανάκ, Έφορντ), προσπάθησε να φανεί απειλητικός στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού κι έχασε κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ, ωστόσο δεν κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.Οι συνθέσεις των ομάδων

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκκι Παπαβασιλείου): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Οικονόμου, Μαζουλουξής (71΄ Γροντής), Μπαχανάκ (18΄ Κοιλιάρας), Μπρους, Μπουρσέλης, Τσέλιος, Κουατένγκ, Έφορντ (26΄ Καπνίδης), Ιατρούδης
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Μαρτίνεζ, Βλάχος, Τριανταφυλλόπουλος, Βαλιέντε, Ρόλε (69΄ Φερνάντεζ), Ιγκλέσιας (61΄ Κυριακόπουλος), Καλτσάς, Τσιλιανίδης (83΄ Ματρικάρντι), Μανιάς