ΚΥΠΕΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ-Νίκησε ο ΠΑΟΚ στην παράταση τον Πανιώνιο 4-2

Τετάρτη 27 Φεβρουαρίου 2019

Πέρσι είχαν βρεθεί αντίπαλοι στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ να επικρατεί εύκολα με δύο νίκες με το ίδιο σκορ (3-1), ωστόσο
στο φετινό ραντεβού τους στα προημιτελικά τα δεδομένα έχουν αλλάξει.

Ο Πανιώνιος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε με 2-1 στη Νέα Σμύρνη και έχει το προβάδισμα με τον ΠΑΟΚ να ψάχνει την ανατροπή προκειμένου να διεκδικήσει την τρίτη συνεχόμενη συμμετοχή του σε τελικό Κυπέλλου.

Ο ΠΑΟΚ έχασε στο 10' με τραυματισμό τον Πέλκα, αλλά ο αντικαταστάτης του Ντιέγκο Μπίσεσβαρ στο 32' άνοιξε το σκορ

Πριν όμως κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ο Πανιώνιος μετά από φάση διαρκείας ισοφάρισε σε 1-1 στο 33' με τον Ντουρμισάι!
Ο ΠΑΟΚ πίεσε αφυκτικά για να ανατρέψει το σκορ και τελικά πέτυχε το 2-1 με τον Σβιντέρσκι στο 83' σκοράρει για το 2-1 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα και οδηγώντας το ματς στην παράταση...

Στο 4ο λεπτό της παράτασης ο Πανιώνιος βγήκε στην κόντρα κι ο Καμαρά απέφυγε τον Ίνγκασον, πλασάροντας τον Πασχαλάκη που είδε τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του για το 2-2...

Στο 114' ο Άκπομ με δόση τύχης πέτυχε το 3-2 και στο 118' ο Σκουλάς υπέδειξε πέναλτι όταν σε σουτ του Μίσιτς θεώρησε ότι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μανθάτη (δείχνοντας του και τη 2η κίτρινη κάρτα) προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Στο 119' ο Βιεϊρίνια ευστόχησε δίνοντας σκορ πρόκρισης στον ΠΑΟΚ, ενώ αυτή ήταν και η τελευταία φάση του αγώνα, καθώς οι κυανέρυρθοι δεν ήθελαν να κάνουν σέντρα με τον διαιτητή Σκουλά να δείχνει κίτρινη στον Μπανανά και να σφυρίζει τη λήξη!

Οι συνθέσεις
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Λημνιός, Πέλκας, Ενρίκε, Σφιντέρσκι
Στον πάγκο βρίσκονται οι: Παπαδόπουλος, Τόσκα, Μάτος, Μίσιτς, Μπαλογιάννης, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.
Πανιώνιος: Κότνικ, Κόσιτς, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Μανιάτης, Μπουμάλ, Μανθάτης, Τσιλούλης, Ντουρμισάι
Στον πάγκο των φιλοξενούμενων είναι οι: Μανοϊλοβιτς, Μίκο, Σουσώνης, Μπανανά, Άρτσε, Σπιριντόνοβιτς, Καμαρά.