Πήρε το τουρκικό πρωτάθλημα και σήκωσε την ελληνική σημαία ο Μήτρογλου. Επεισόδια στο ντέρμπι τίτλου

Κυριακή 19 Μαΐου 2019

H Γαλατασαράι του Κώστα Μήτρογλου πανηγύρισε την κατάκτηση του τουρκικού πρωταθλήματος. Ξέφρενοι πανηγυρισμοί από τον Έλληνα
επιθετικό και τους συμπαίκτες του, οι οποίοι έκαναν την ανατροπή στο επεισοδιακό ντέρμπι τίτλου με την Μπασάκσεχιρ.
Η Γαλατασαράι του Κώστα Μήτρογλου έκανε το νταμπλ στην Τουρκία. Η ομάδα του Έλληνα επιθετικού, μετά το Κύπελλο, κατέκτησε και το πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας της Μπασάκσεχιρ με 2-1 στο ντέρμπι τίτλου.

Το σύνολο του Φατίχ Τερίμ βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο για να συμβούν όλα αυτά χρειάστηκε να μπουν στο παιχνίδι και οι σκληροπυρηνικοί οπαδοί των γηπεδούχων, οι οποίοι φρόντισαν να «τραμπουκίσουν» τους φιλοξενούμενους πριν από την έναρξη του αγώνα αλλά και κατά τη διάρκεια του.

Το πούλμαν της Μπασάκσεχιρ δέχθηκε αντικείμενα κατά την προσπάθεια του να προσεγγίσει το γήπεδο.

Bir taraftarımızın Başakşehir takım otobüsüne gösterdiği tepki. pic.twitter.com/MGn9qWemG8

— CimbomTV (#yenihesap) (@TvCimbom) May 19, 2019

Τα πράγματα, βέβαια, χειροτέρεψαν, όταν ο Ρίαντ Μπάγιτς έκανε το 0-1 στο 17ο λεπτό, σκορ που έδινε τον τίτλο στους φιλοξενούμενους. Ακολούθησε βροχή από αντικείμενα από την εξέδρα, ενώ ο Αντεμπαγιόρ που καθόταν στον πάγκο δέχθηκε επίθεση από τους αναπληρωματικούς της Γαλατά, που τον έσπρωξαν και τον έριξαν στην καταπακτή με κίνδυνο να τραυματιστεί πολύ σοβαρά.
Τελικά, η Γαλατασαράι, με γκολ των Φεγκουλί και Ονιεκούρου, στην επανάληψη λύγισε τη Μπασάκσεχιρ και κατέκτησε και τον φετινό τίτλο στην Τουρκία.Εικόνες από την «καυτή» ατμόσφαιρα στο γήπεδο της Γαλατασαράι