Σκόρπισε τον ΟΦΗ 4-0 ο ΠΑΟΚ στο β΄μέρος

Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2020

Ένας κακός και χαλαρός ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, ξύπνησε στο δεύτερο και κέρδισε τον ΟΦΗ με 4-0. Δύο γκολ σκόραρε ο Άκπομ και
από ένα οι Λάμπρου και Αυγούστο.

Μπορεί να ξύπνησε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά όταν το έκανε ήταν εντυπωσιακός ο ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ χαλαροί στο πρώτο ημίχρονο, με τους Κρητικούς να ελέγχουν και να χάνουν μεγάλη ευκαιρία στο 39’, με τον Σεμέδο.

Στην ανάπαυλα ο Φερέιρα πέρασε στο ματς τους Λημνιό-Μαουρίσιο και άλλαξαν πολλά. Αρχικά, ο Μπράουν ανέτρεψε τον Λημνιό στο 49’, με τον Μπίσεσβαρ να αστοχεί στην εσχάτη των ποινών αλλά τον επερχόμενο Άκπομ να σκοράρει στην εξέλιξη της φάσης, ανοίγοντας το σκορ στο 50'. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λάμπρου κέρδισε πέναλτι από τον Γιαννούλη, το εκτέλεσε ο Άγγλος φορ και έκανε το 2-0. Ο Λάμπρου στο 66' συνέχισε τον… χορό των τερμάτων για τους Θεσσαλονικείς ενώ ο Αουγκούστο με γκολ του στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

ΠΑΟΚ - ΟΦΗ 4-0

ΠΑΟΚ (Α. Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Εσίτι (46’ Μαουρίσιο), Μίσιτς (74’ Αουγκούστο), Λάμπρου, Μπίσεσβαρ, Ελ Καντουρί (46’ Λημνιός), Άκπομ.

ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν, Βαφέας, Νάστος, Γιαννούλης (89’ Περδίκης), Ζοάο Βίκτορ, Στάικος, Νέιρα (46’ Ναμπί), Βαζ (82’ Νοικοκυράκης), Μάνος, Σεμέδο.