Προκριματικά Μουντιάλ: Λύτρωση στο φινάλε με 2 γκολ επί της Γεωργίας

Σάββατο 9 Οκτωβρίου 2021

Μετά από πίεση και αρκετές χαμένες ευκαιρίες η Εθνική Ελλάδος βρήκε τη λύτρωση στο Βατούμι, σκοράροντας με πέναλτι ένα λεπτό πριν τη λήξη των 90 λεπτών.

Το πέναλτι μετά από χέρι παίκτη της Γεωργίας, ανέλαβε να εκτελέσει ο Τάσος Μπακασέτας και ήταν εύστοχος παρότι ο τερματοφύλακας έπεσε σωστά.

Λίγο πριν τη λήξη του αγώνα (και με την ψυχολογία εμφανώς αλλαγμένη) ο Δημήτρης Πέλκας εκμεταλλεύτηκε μια "χαμένη" μπαλιά και σκόραρε για δεύτερη φορά, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τον αγώνα να λήγει 0-2 υπέρ της εθνικής μας, οι ελπίδες για πρόκριση στο Μουντιάλ του Κατάρ εξαρτώνται από το ματς της Τρίτης (12/10) στη Στοκχόλμη κόντρα στους Σουηδούς. Εκεί η ομάδα του Φαν Σκιπ θα τα δώσει όλα για όλα.

Το ματς πραγματοποιήθηκε δίχως την παρουσία θεατών μετά την τραγωδία που προκάλεσε η κατάρρευση πολυκατοικίας στο Βατούμι, πόλη όπου φιλοξενείται η αναμέτρηση.