Superleague 1, Άρης – Ιωνικός 1-0: Ένα γκολ ήταν αρκετό

Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021

Ο Άρης επικράτησε ου Ιωνικού με 1-0 για την 15η αγωνιστική της Superleague 1 και επέστρεψε στις νίκες, με γκολ – πέναλτι του Αμπουμπακάρ Καμαρά.Ο Ιωνικός βρέθηκε από νωρίς σε θέση άμυνας και ο Τσγκρίνσκι είχε εξ’ αρχής πολύ δουλειά. Ο Άρης πίεσε από τα πρώτα λεπτά για το γκολ και στο 7 ‘ είδε τον Χουτεσιώτη να διώχνει το σουτ του Καμαρά (το δοκάρι του Σάσα που ακολούθησε έγινε από θέση οφσάιντ). Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν τα ηνία του αγώνα και έχασαν ευκαιρίες για να σκοράρουν. Πέρα από το σουτ του Μάναλη το 17’ οι φιλοξενούμενοι δεν πέρασαν απειλητικά το κέντρο του γηπέδου.

Ο Ιωνικός είχε κάποια λεπτά… ανόδου και είδε τον Κουέστα στο 32′ και το 33′ να διώχνει τις προσπάθειες των Κάνιας και Καμπράλ, αντίστοιχα. Ο Άρης όμως πήρε και πάλι τον έλεγχο του αγώνα και στο 41′ έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-0. Οι γηπεδούχοι έφυγαν γρήγορα στην κόντρα με τον Ιτούρμπε να περνά τον τερματοφύλακα, να πλασάρει και τον Μύγα να κόβει πάνω στην γραμμή.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο για τον Άρη. Ο Μύγας ανέτρεψε τον Μαντσίνι εντός μεγάλης περιοχής και ο Καμαρά στο 41′ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έκανε το 1-0.

Ο Άρης πέτυχε το στόχο του και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Ιωνικό να τον απειλήσει. Πέρα από κάποια επικίνδυνα σουτ που κόντραραν, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν το παιχνίδι στην επανάληψη και έφτασαν εύκολα στο “τρίποντο”.