Βόρεια Ιρλανδία – Ελλάδα 0-1: Σπουδαίο διπλό στο Μπέλφαστ με «υπογραφή» Μπακασέτα

Παρασκευή 3 Ιουνίου 2022

Η Εθνική μπήκε με το δεξί στο Nations League και επικράτησε 1-0 της Βόρειας Ιρλανδίας στο Μπέλφαστ χάρη στο γκολ του Τάσου Μπακασέτα στο 39ο λεπτό. Καλύτερη η Ελλάδα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, στο πρώτο επίσημο ματς του Πογέτ στον γαλανόλευκο πάγκο.

Η Ελλάδα είχε το πάνω στο χέρι στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης και κατάφερε στο 39ο λεπτό να πάρει και το προβάδισμα του παιχνιδιού. Η Βόρεια Ιρλανδία ανέβασε ρυθμό μετά το 55ο λεπτό, η Εθνική όμως άντεξε την πίεση των γηπεδούχων, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα και πήρε το τρίποντο.

Η Εθνική μπήκε στο β’ μέρος, όπως τελείωσε το πρώτο.΄Ηλεγχε τον ρυθμό και την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, στο 62ο λεπτό χάθηκε μεγάλη ευκαιρία με τον Γιακουμάκη, που για λίγο δεν βρήκε την μπάλα για να την στείλει στα δίχτυα.

Σταδιακά και μετά το 55′ οι γηπεδούχοι κρατούσαν περισσότερο. Προσπαθούσαν να βάλουν πίεση στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και να πατήσουν στην περιοχή. Από την άλλη, οι παίκτες του Γκουστάβο Πογέτ αναζητούσαν επιλογές στην κόντρα επίθεση.

Η ομάδα του Πογέτ δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα, με το παιχνίδι να πηγαίνει σε έναν πιο γρήγορο ρυθμό, ο οποίος βόλευε τους Βορειοϊρλανδούς που ήθελαν να πιέσουν.

Ο Ουρουγουανός έκανε ακόμη πιο αμυντική την Εθνική με τον Τζαβέλλα να περνάει στη θέση του Σιώπη. Η Ελλάδα έκανε ακόμη μία αλλαγή με το ντεμπούτο του Μπάλντοκ να είναι γεγονός

Μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα η Εθνική άντεξε και πανηγύρισε ένα σημαντικό διπλό.

ΒΟΡΕΙΑ ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Πίκοκ-Φάρελ, Μπράντλεϊ, Έβανς, Μπαλάρντ, Λέιν, ΜακΝέρ, Ντέιβις, Σαβίλ, ΜακΚάν, Λέιβρι, Γουάιτ