QATAR 2022 : Στους «8» η Αγγλία – Πέρασε εύκολα με 3-0 κόντρα στη Σενεγάλη

Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Μονομαχία ανάμεσα σε δυο λιοντάρια: Αυτά της Αγγλίας και της Σενεγάλης

Δίχως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, η Αγγλία επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Σενεγάλης, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τη Γαλλία.

Μπορεί οι Αφρικανοί να μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, ωστόσο «τα τρία λιοντάρια» βρήκαν πρώτα τον δρόμο προς τα δίχτυα χάρη στο γκολ του Χέντερσον στο 38′.

Ο Χάρι Κέιν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του, ενώ ο Σάκα έβαλε «ταφόπλακα» στα όνειρα των Σενεγαλέζων για πρόκριση στο 57′, με τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης να έχουν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Γκολ για την Αγγλία! Ο Φόντεν έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Σάκα με υπέροχο τελείωμα έκανε το 3-0

Δεύτερο γκολ για την Αγγλία! Ο Χ.Κέιν πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Ο Χέντερσον σκόραρε αρχικά και έκανε το 1-0. Ο Μπέλινγκχαμ πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Χέντερσον με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για τους Άγγλους

Ο Χέντερσον σκόραρε αρχικά και έκανε το 1-0. Ο Μπέλινγκχαμ πάτησε περιοχή, έκανε το γύρισμα και ο Χέντερσον με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0 για τους Άγγλους

Μεγάλη ευκαιρία για τη Σενεγάλη στο 34′. Ο Ντιά βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, σούταρε, αλλά ο Πίκφορντ απέκρουσε και κράτησε το 0-0 στο ματς
19′: Οι Άγγλοι έχουν τον έλεγχο, αλλά μέχρι στιγμής οι Σενεγαλέζοι καταφέρνουν να τους κρατούν μακριά από την περιοχή τους

Τα «τρία λιοντάρια» της Ευρώπης κόντρα στα «λιοντάρια της Τεράνγκα» στην αρένα του «Al Bayt Stadium» με φόντο μια θέση στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Η Άγγλία ολοκλήρωσε την παρουσία τους στον όμιλο με 2 νίκες και μια ισοπαλία με τον Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να μην υπολογίζει τον Ραχίμ Στέρλινγκ.

Η Σενεγάλη, άφησε εκτός συνέχειας το Εκουαδόρ, αλλά είδε τον τεχνικό της Αλιού Σισέ να χάνει τις δύο τελευταίες προπονήσεις λόγω ίωσης και δεν υπολογίζει τον τιμωρημένο Ιντρίσα Γκέιγ και τον τραυματία Κουγιατέ

Να σημειώσουμε ότι η Αγγλία δεν έχει ηττηθεί ποτέ σε τελική φάση Μουντιάλ, έχοντας τρεις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες…

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα «ζευγάρια» στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ