Stoiximan Super League: Μονομαχία ΠΑΟ-ΑΕΚ για τον τίτλο

Κυριακή 23 Απριλίου 2023

Ματς... γραμμένο δια χειρός Χίτσκοκ στην Τούμπα με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με μια τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη με το 2-1 επί του ΠΑΟΚ και διατηρήθηκε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ενα παιχνίδι που τα είχε όλα. Γκολ, δοκάρι, ένταση, πέναλτι στο 90' και 17 (!!!) λεπτά καθυστερήσεις. Μια απίθανη εξέλιξη με τους «πράσινους» να προηγούνται στο πρώτο μέρος με τον Μπερνάρ, τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει λίγο πριν το φινάλε με τον Αουγκούστο και τελικά στο 91' ο Φώτης Ιωαννίδης να κερδίζει πέναλτι, να το εκτελεί εύστοχα και να δίνει το πολυπόθητο τρίποντο στην ομάδα του!

Στο μεγάλο διπλό του Παναθηναϊκού στην Τούμπα, η ΑΕΚ απάντησε με τον ίδιο τρόπο! Με μια τεράστια νίκη στο Φάληρο με το 3-1 επί του Ολυμπιακού. Η Ενωση παρά το σοκ της ισοφάρισης από τους Πειραιώτες μετά το τριπλό λάθος των Πινέδα, Ρότα και Αθανασιάδη, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να πετύχει γκολ νίκης και να πάρει το διπλό.

Το πιο σημαντικό βήμα ώστε να βρεθεί σε ευρωπαϊκά σαλόνια και την επόμενη αγωνιστική περίοδο έκανε ο Άρης με το άνετο πέρασμά του από το Πανθεσσαλικό και το 3-0 επί του Βόλου.
Το παιχνίδι ήταν... τελικός 5ης θέσης μόνο στα χαρτιά, καθώς στην ουσία οι Θεσσαλονικείς κυριάρχησαν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό δείχνοντας πως δεν αφήνουν περιθώρια στον αντίπαλο ώστε να αμφισβητήσει τον μοναδικό στόχο που τους είχε απομείνει. Η γκολάρα του Ντάριντα στις αρχές του ματς και τα δύο «κολλητά» γκολ του Καμαρά στο... σβήσιμο του αγώνα, σφράγισαν το 3-0 που έστειλε τον Άρη στο +4 από τους Θεσσαλούς κι επί της ουσίας του δίνει ξεκάθαρο προβάδισμα όσο αφορά την 5η θέση των playoffs που ισοδυναμεί με ευρωπαϊκό εισιτήριο.