ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΦΟΡΜΑ-Με γκολ του αρχηγού η Ρεάλ κέρδισε την Λα Κορούνια 3-2

Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016

Ο άνθρωπος που οδηγεί τη Ρεάλ Μαδρίτης εκ του ασφαλούς στην κατάκτηση του τίτλου είναι ο Σέρχιο Ράμος.
Με γκολ του αρχηγού τους στο

τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «μερένγκες» επικράτησαν 3-2 στο «Μπερναμπέου» επί της Λα Κορούνια, που μέχρι το 84΄ έκανε τη μεγάλη έκπληξη καθώς προηγούνταν με 2-1.
Μέσα σε μία εβδομάδα ο Ισπανός διεθνής κεντρικός αμυντικός έχει γλιτώσει τη Ρεάλ από την ήττα στη Βαρκελόνη (ισοφάρισε στο 89΄ με τη Μπαρτσελόνα σε 1-1), ενώ το βράδυ του Σαββάτου «χτύπησε» στις καθυστερήσεις και οδήγησε την ομάδα του σε μία τεράστια νίκη χάρις στην οποία διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας από τη «Μπαρτσα» (37 έναντι 31).
Η ομάδα της Γαλικίας έκανε σπουδαίο ματς, αλλά δεν πήρε ούτε βαθμό. Κατάφερε να αντιδράσει μετά το γκολ του Μοράτα στο 50΄ και μέχρι το 84΄ κρατούσε το «διπλό» με τα δύο γκολ του Χοσέλου στο 63΄ και 65΄.
Η «χρυσή» αλλαγή του Ζιντάν, Μαριάνο Ντίας, με άκρως τυχερό γκολ ισοφάρισε στο 84΄ και στις καθυστερήσεις ο Ράμος οδήγησε τη Ρεάλ στη νίκη. Παράλληλα έδωσε τη δυνατότητα στη «Βασίλισσα» να διατηρήσει το αήττητο για 35ο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει, επίδοση που αποτελεί νέο ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.