Με νίκη 2-0 επί του ΟΦΗ πέρασε απο το Ηράκλειο ο Ολυμπιακός

Σάββατο 24 Ιανουαρίου 2015

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Ηράκλειο με σκορ 2-0 επί του ΟΦΗ και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +2 από τον ΠΑΟΚ.
Οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα από νωρίς και ευτύχησαν να προηγηθούν με πέναλτι του Τσόρι Ντομίνγκεζ στο 30ο λεπτό. Ο άσος του Ολυμπιακού εκτέλεσε εύστοχα την παράβαση του Κάλαϊτζιτς, ο οποίος βρήκε την μπάλα με το χέρι σε εκτέλεση φάουλ.
Σιόβας και Τσόρι είχαν νωρίτερα καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ και το 1-0 του Ολυμπιακού παρέμεινε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Τζορτζ απείλησε για τους φιλοξενούμενους στο 52' όμως ο Ολυμπιακούς με αντεπίθεση στο 74΄κατάφερε να κλειδώσει τη νίκη όταν ο Φορτούνης εκμεταλλεύτηκε κακή απομάκρυνση της μπάλας από τον Δαμιανάκη και πλάσαρε εύστοχα διαμοφώνοντας το 2-0. Το τελικό 3-0 για την ομάδα του Βίτορ Περέιρα διαμόρφωσε στο 88ο λεπτό ο Κώστας Μήτρογλου με ωραίο πλασέ.