Επική ανατροπή η Λίβερπουλ (4-3) .7 γκολ χρειάστηκαν για να κριθεί η πρόκριση

Παρασκευή 15 Απριλίου 2016

Η Λίβερπουλ έκανε το «θαύμα», γύρισε από το 0-2 και το 1-3 απέναντι στην Ντόρτμουντ και πανηγύρισε μία ΕΠΙΚΗ πρόκριση στα
ημιτελικά του Europa League επικρατώντας με 4-3 των Βεστφαλών!
Η Ντόρτμουντ ευτύχησε να προηγηθεί αρκετά νωρις στο παιχνίδι με 0-2, με τα γκολ των Ομπαμεγιάνγκ και Μικιταριάν και δημιούργησε σημαντικό πρόβλημα στους γηπεδούχους, καθώς σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου παιχνιδιού η Ντόρτμουντ είχε σημαντικό πλεονέκτημα για την πρόκριση.
Παρ'ότι οι "κόκκινοι" καλούνταν να πετύχουν 3 γκολ για να πάρουν την πρόκριση κατάφεραν να αντιδράσουν. Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου ,στο 48', ο Ορίγκι σημείωσε το 1-2 και έδωσε ελπίδες ανατροπής στους γηπεδούχους.

Η απάντηση όμως ήταν άμεση από τους "βεστφαλούς". Ο Μάρκο Ρόις στο 57' έκανε το 1-3 και πάγωσε το Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να πιέζει, παρότι ο χρόνος κυλούσε δραμματικά εις βάρος της και δικαιώθηκε καθώς στο 66' ο Κουτίνιο μείωσε με μακρινό σουτ σε 2-3. Το αποκορύφωμα ήταν η κεφαλιά του ανενόχλητου Σακχό στο 78' που έφερε την ισοφάριση και έδωσε νέες ελπίδες στους "κόκκινους".

Τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού ηταν ιδιαιτέρως δραμματικά καθώς και οι δύο ομάδες έβλεπαν την πρόκριση να πλησιάζει, με την Λίβερπουλ να χρειάζεται ακόμη ένα γκολ για να πετύχει ιστορική ανατροπή. Στο 91' ο Λόβρεν έδωσε την πρόκριση στην Λίβερπουλ με καρφωτή κεφαλιά και χάρισε άλλη μία σπουδαία βραδιά στους οπαδούς των "κόκκινων" .  πηγή