ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ 32-Europa League -Ολυμπιακός – Γιουνγκ Μπόις 1-1

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2016

Οι ερυθρόλευκοι με την ισοπαλία κόντρα στους Ελβετούς εξασφάλισαν την παρουσία τους στους «32» του Europa League - Το 1-0 με
φάουλ ο Φορτούνης στο 48' - Ισοφάρισε στο 58' ο Οαρό

Ξεκίνησε ο αγώνας στο "Γ. Καραϊσκάκης".

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου που έγινε νωρίτερα ο ΑΠΟΕΛ αν και προηγήθηκε με 1-0 στο ημίχρονο έχασε με 2-1 στην έδρα της Αστάνα.

6' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Ελιονούσι να μπαίνει στην περιοχή όμως το πλασέ που έκανε πήρε ανάποδα φάλτσα και η μπάλα έφυγε άουτ.

10' Επικίνδυνη επίθεση για τους Ελβετούς με τον Σουλεϊμάνι να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και τον Ρέτσο να τον κόβει την τελευταία στιγμή.

17': Πολύ επικίνδυνοι οι Ελβετοί δημιουργούν νέα ευκαιρία με τον Λεάλι να κρατά το 0-0 κάνοντας εξαιρετική επέμβαση στο τετ α τετ με τον Ουαρό!

23' Πρώτη καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τον Μποτία να κάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι...

Σ' αυτό το πρώτο κομμάτι του αγώνα οι ερυθρόλευκοι είναι φανερό ότι έχουν έλλειψη ρυθμού λόγω της διακοπής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Χωρίς κάποια αλλαγή η εικόνα του αγώνα με τους Ελβετούς να έχουν μπλοκάρει τους ερυθρόλευκους με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-0.

45' Ξεκινά το β΄ ημίχρονο

47' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Σε τετ-α-τετ του Ιντέγε με τον Μβογκό, ο τερματοφύλακας των Ελβετών έσωσε με τα πόδια, ενώ στη συνέχεια η μπάλα έφτασε στον Ελιουνούσι, όμως η μπάλα βρήκε στα πόδια των αμυντικών και απομακρύνθηκε.

48' 1-0! Μετά από εκπληκτικό χτύπημα φάουλ του Φορτούνη οι ερυθρόλευκοι παίρνουν το προβάδισμα
49' Ελάχιστα άουτ από το δεξί δοκάρι του Μβογκό η μπάλα μετά από σουτ του Σεμπά

55' Nέο χτύπημα φάουλ από τον Φορτούνη, η μπάλα περνά από το τείχος αλλά καταλήγει άουτ

58' 1-1! Η μπάλα περνά μπροστά από τον Μποτία, καταλήγει στον Οαρό και εκείνος με ψύχραιμο πλασέ ισοφαρίζει για τους Ελβετούς
70' Ακόμη μια καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Ο Φιγκέιρας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά όμως ήταν λίγο πιο δυνατή και ψηλή από όσο έπρεπε και ο Ιντέγε δεν κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα

81' ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ευκαιρία χάνει ο Ελιουνούσι, όταν μετά από σέντρα από τα δεξιά βρέθηκε μόνος του ένα μέτρο από το τέρμα και με τον Μβογκό εξουδετερωμένο, όμως κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ!

94' Τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπαικός πήρε την πρόκριση για τους «32» του Europa League