Κύπελλο Ελλάδας: Κέρασε πεντάρα η ΑΕΚ την Λάρισα, ισοπαλίες για ΠΑΟ, ΠΑΟΚ

Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2015

Εντυπωσιακή ήταν η ΑΕΚ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Λάρισα, που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών. Η «Ένωση» διέλυσε με 5-0 την αντίπαλο της και ολοκλήρωσε
στην πρώτη θέση του 7ου ομίλου, τη συγκεκριμένη φάση του Κυπέλλου. Όσο για τη Λάρισα είχε «καθαρίσει» και αυτή με την υπόθεση πρόκριση.
Στο άλλο ματς του ομίλου η Σκόντα Ξάνθη νίκησε με το ίδιο σκορ (5-0) στην Ελευσίνα, την τοπική ομάδα, που φέτος είναι αποδυναμωμένη.

3η Αγωνιστική

ΑΕΛ-ΑΕΚ 0-5
18’ Τζεμπούρ, 40’, 54′ Μπουονανότε, 88′ Βάργκας, 90′ Μάνταλος

Πανελευσινιακός-SKODA Ξάνθη 0-5
43′ Καπετάνος, 51′, 82′ Χέρεα πεν., 79′, 89′ Κρίστοφερ

Η βαθμολογία

1. ΑΕΚ 9 (12-0)

2. ΑΕΛ 6 (5-6)

3. SKODA Ξάνθη 3 (5-2)

4. Πανελευσινιακός 0 (1-15)

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε στο τέλος το κάζο στην Κέρκυρα. Αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Κλωναρίδη να ισοφαρίζει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» είχαν ήδη προκριθεί και έδειξαν να είναι αδιάφοροι.

Στο άλλο ματς ο Λεβαδεακός νίκησε εύκολα με 4-1 την Παναχαϊκή (είναι προ διάλυσης, κατέβηκε με αποστολή 13 παικτών) και εξασφάλισε την πρόκριση στην φάση των «16».

3η αγωνιστική

Παναχαϊκή – Λεβαδειακός 1-4
58′ Σαμπατάκος – 29′ Θέος, 32′ Μάρκοβιτς, 86′, 88′ Καψάσκης

Κέρκυρα – Παναθηναϊκός 1-1
3′ Βλάχος – 93′ Κλωναρίδης

H βαθμολογία

1. Παναθηναϊκός 7 (6-2)

2. Λεβαδειακός 6 (6-4)

3. Κέρκυρα 4 (2-4)

4. Παναχαϊκή 3 (3-7)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Τα Χανια έκακανν την έκπληξη και απέκλεισαν τον Πανθρακικό μετά το μεταξύ τους 2-2. Μάλιστα η Κρητική ομάδα, άνοιξε το σκορ, βρέθηκε να χάνει με 1-2 και κατάφερε να ισοφαρίσει παίρνοντας και το εισιτήριο.

Στην άλλη αναμέτρηση ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» αγωνίστηκε κυρίως με παίκτες από την Κ20, αφού είχε εξασφαλίσει την πρόκριση.

Ολυμπιακός Βόλου – ΠΑΟΚ 1-1
32′ Αλαμάνης – 17′ Δημητριάδης

Χανιά – Πανθρακικός 2-2
7′ Ρίκκα, 68′ Γκέσιος – 18′ Ψάλτης, 55′ Μαρκόπουλος

1. ΠΑΟΚ 7 (9-3)

2. Χανιά 4 (6-9)

3. Πανθρακικός 4 (3-4)

4. Ολυμπιακός Βόλου 1 (2-4)