Champions League:Ο Μέσι γύρισε το ματς με την Λειψία-Ταπείνωσε η Σιτι την Μπριζ -Πεντάρα η Ρεάλ

Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021

Ο Λιονέλ Μέσι απέδειξε τους λόγους που η Παρί Σεν Ζερμέν προχώρησε στην απόκτησή του, καθώς "γύρισε" μόνος του την αναμέτρηση με την Λειψία.

Η Παρί Σεν Ζερμέν αναγκάστηκε να κάνει ανατροπή στην... ανατροπή για να νικήσει την Λειψία στην έδρα της, στο Παρίσι. Το σκορ άνοιξε με το τέρμα του Εμπαπέ πολύ νωρίς στο ματς, αλλά πριν το πέρας του ημιχρόνου οι Γερμανοί ισοφάρισαν με τον Αντρέ Σίλβα. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης ο Μουκιέλε έβαλε σε θέση οδηγού την Λειψία. Ο Λιονέλ Μέσι όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με δικό του τέρμα στο 67' και δικό του εύστοχο πέναλτι στο 74' η ομάδα του Μαουρίσιο Ποκετίνο πήρε εν τέλει τη νίκη στο «σπίτι» της.

Για τον ίδιο όμιλο, η Μάντσεστερ Σίτι «έσβησε» 5-1 την Μπριζ στο Βέλγιο, νωρίτερα.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στη Μαδρίτη, εκεί όπου η Ατλέτικο υποδέχθηκε την Λίβερπουλ. Οι Reds προηγήθηκαν με 2-0 έπειτα από τέρματα των Σαλάχ και Κειτά, αλλά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι Ισπανοί έκαναν το 2-2 με δύο γκολ του Γκριεζμάν. Ο Γάλλος επιτελικός από ωραίος έγινε... μοιραίος καθώς με την έναρξη της επανάληψης αποβλήθηκε για χτύπημα στον Φιρμίνο.
 Η Λίβερπουλ, πάντως δυσκολεύτηκε μέχρι να βρει το γκολ της νίκης και αυτό το πέτυχε στο 76' με πέναλτι του Σαλάχ.

Η Σερίφ Τίρασπολ που αγωνίστηκε χωρίς τον Γιώργο Αθανασιάδη κάτω από την εστία της, αλλά με βασικό τον Δημήτρη Κολοβό γνώρισε την πρώτη της ήττα φέτος στους ομίλους του Champions League στην έδρα της Ιντερ με 3-1. Οι Μιλανέζοι προηγήθηκαν με τον Εντιν Τζέκο, ενώ η ομάδα από τη Μολδαβία ισοφάρισε με τον Τιλ. Οι γηπεδούχοι πάντως... καθάρισαν με τέρματα από Βιδάλ και Ντε Φράι.

Για τον ίδιο όμιλο η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μια πολύ άνετη εκτός έδρας νίκη στην έδρα της Σαχτάρ Ντόνετσκ με 5-0. Το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Κριστόφ, ενώ δύο τέρματα του Βινίσιους, ένα του Ροντρίγκο και ακόμα ένα του Μπενζεμά συνέθεσαν το τελικό σκορ.

Πιο εύκολα από ότι θα πίστευε πήρε και ο Αγιαξ τη νίκη με 4-0 κόντρα στην Ντόρτμουντ στην Ολλανδία. Το αυτογκόλ του Ρόις έκανε το 1-0, με τον Μπλιντ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του λίγο αργότερα. Οι Αντονι και Αλέρ σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο για να ανεβάσουν τον δείκτη του σκορ.
 Για τον ίδιο όμιλο, νωρίτερα, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την Τουρκία καθώς νίκησε 1-4 την Μπεσίκτας.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League και η βαθμολογία: