Αγγλία-Βραζιλία 0-1: Οι «χορευτές» με τον 17χρονο Εντρικ νίκησαν τα «λιοντάρια» στο «Γουέμπλεϊ

Κυριακή 24 Μαρτίου 2024

Ένα γκολ ένα δοκάρι πολλές «μαγικές μπαλιές» ,το πείσμα των Άγγλων έκαναν ενα απολαυστικό παιχνίδι στο ναό του Γουέμπλει

Η Βραζιλία αναδείχθηκε νικήτρια στο μεγάλο φιλικό ραντεβού με την Αγγλία, καθώς επικράτησε 1-0, σπάζοντας παράλληλα αήττητο 20 αγώνων που «έτρεχαν» οι Άγγλοι στο «Γουέμπλεϊ».
Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στην πρώτη πρόβα ενόψει EURO χρησιμοποίησε αρκετά νέα πρόσωπα, ενώ Κόνσα και Μέινο πήραν την πρώτη τους ευκαιρία. Αγωνία στη Σίτι για τον τραυματισμό του Γουόκερ ο οποίος αποχώρησε με πρόβλημα στον δικέφαλο
Η Βραζιλία πίεσε από νωρίς και στο 13΄ είχε την πρώτη καλή στιγμή, αλλά το πλασέ του Βινίσιους έδιωξε πριν περάσει τη γραμμή ο Γουόκερ. Η Σελεσάο ήταν καλύτερη, εκμεταλλεύθηκε την αδυναμία των Βρετανών και στο 35ο λεπτό θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ, αλλά η προσπάθεια του Πακετά σταμάτησε στο δοκάρι.

Η Βραζιλία ήταν καλύτερη και λίγο πριν το τέλος του α' μέρος είχε ακόμα μια φάση, όταν ο Βινίσιους εκμεταλλεύθηκε την γκάφα του Μαγκουάιρ, αλλά το σουτ πέρασε άουτ. Οι Βραζιλιάνοι κατά διαστήματα πίεζαν, κυκλοφορούσαν καλύτερα, με τους Βρετανούς να έχουν κάποια ξεσπάσματα, αλλά τίποτα περισσότερο.

Η Σελεσάο στο 80' έφτασε στο γκολ, που ήταν βγαλμένο από το κοντινό μέλλον της Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Βινίσιους βγήκε στην πλάτη της άμυνας, δεν μπόρεσε να νικήσει τον εξαιρετικό Πίκφορντ, αλλά ο Εντρικ από κοντά διαμόρφωσε το 1-0.

Έτσι, έγινε ο νεαρότερος παίκτης που βρήκε δίχτυα στο «Γουέμπλεϊ». Μάλιστα, ο 17χρονος (από το καλοκαίρι θα φορά τη φανέλα της Ρεάλ) θα μπορούσε να σκοράρει στις καθυστερήσεις, αλλά ο διεθνής γκολκίπερ είχε ακόμα μια καλή επέμβαση.