«Ισοπέδωσε» το Καζακστάν 5-0 η Εθνική Ελλάδας στο δρόμο για την Γερμανία

Πέμπτη 21 Μαρτίου 2024

90′: Νέα ασίστ Ντέλια ο Μασούρας δεν μπορεί να σκοράρει αλλά κερδίζει το κόρνερ
88′: Νέα ευκαιρία με τη σέντρα του Κωνσταντέλια να κοντράρει και ο Σάτσκι βγάζει δύσκολα σε κόρνερ

ΓΚΟΛ η Ελλάδα

86′: Από το κόρνερ διπλή κεφαλιά των Καζάκων στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα τους

85′: Πάλι ο Σάτσκι αρνείται το 5-0 διώχνοντας το σουτ του Μάνταλου

Οι αλλαγές έχουν βοηθήσει την εθνική να αποκτήσει ξανά τον έλεγχο του αγώνα

79′: Ο Μαυροπάνος αγγίζει το 5-0, ο Σάτσκι διώχνει εντυπωσιακά αλλά υπάρχει υπόδειξη οφσάιντ

77′: Σουτ του Κωνσταντέλια η μπάλα ψηλά άουτ

74′: Ο αρχηγός Μπακασέτας αποχωρεί (δίνει το περιβραχιόνιο στον Μάνταλο) και στη θέση του ο Μπουχαλάκης

73′: καλή στιγμή με το σουτ του Μπακασέτα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ

71′: Το παιχνίδι είναι διαδικαστικού χαρακτήρα εδώ και ώρα και το ζητούμενο για την Εθνική είναι να βγει το 90λεπτο χωρίς κάποιον τραυματισμό

67′: Ο Ρότα αντί του Μπάλντοκ

65′: Σέντρα Μπάλντοκ η μπάλα περνά από όλους

63′: Γιακουμάκης και Κωνσταντέλιας αντί των Πέλκα, Ιωαννίδη

61′: Καθαρίζει ο Βλαχοδήμος

61′: Κόρνερ για το Καζακστάν

56′: Λογικό είναι πλέον η ελληνική ομάδα να κάνει και διαχείριση εν όψει του τελικού της Τρίτης στη Γεωργία με τον Πογιέτ να πρέπει σύντομα να αποσύρει κι άλλους βασικούς για λόγους ξεκούρασης

51′: Το σουτ του Μάνταλου κοντράρει στα σώματα και ο Σάτσκι μπλοκάρει το νέο σουτ του Μπακασέτα

50′: Νέα τελική για τους φιλοξενούμενους καθώς η Εθνική έχει τραβήξει… χειρόφρενο

Σέντρα στο Β’ ημίχρονο

Τριπλή αλλαγή οι Καζάκοι και ο Ρέτσος στην ενδεκάδα της Εθνικής αντί του Χατζηδιάκου

Τέλος στο πρώτο ημίχρονο

Αυτό το πρώτο 45λεπτο είναι βγαλμένο από τα πιο όμορφα όνειρα των Ελλήνων που αγαπούν το ποδόσφαιρο

«Οδοστρωτήρας» η Ελλάδα επί του Καζακστάν 4-0 στο Α’ Ημίχρονο

40″: Σέντρα Τσιμίκα, κεφαλιά Κουρμπέλη και 4-0!

ΓΚΟΛ η ΕΛΛΑΔΑ

37′: Κουρμπέλης σε Μασούρα, δεύτερη ασίστ και Ιωαννίδης για το 3-0

36′: Μέχρι στιγμής πάντως απόλυτος πρωταγωνιστής είναι ο Δημήτρης Πέλκας καθώς αυτός κέρδισε το πέναλτι και με δικό του γκολ έγινε το 2-0

34′: Ο Μασούρας πάλι στην περιοχή, αλλά αυτή τη φορά δεν βρίσκει συμπαίκτη

21′: Μία ακόμη τελική από την καταιγιστική Εθνική με τον Μπακασέτα να αστοχεί στο σουτ

Ο Μπακασέτας, σύμφωνα με τα στοιχεία του soccerbase.gr γίνεται ο κορυφαίος «πεναλτάκιας» στην ιστορία της Εθνικής Ελλάδας απόψε, με 7 εύστοχα. Ξεπερνά τον Νίκο Αναστόπουλο που είχε 6. Ηταν το 15ο γκολ του, είναι 10ος σκόρερ στην ιστορία της ομάδας.

19′: Οι αντίπαλοι μας τα έχουν εντελώς χαμένα μετά το δεύτερο γκολ

17′: Νέα ευκαιρία για την Εθνική με τον Μαυροπάνο να αστοχεί στην κοντινή κεφαλιά…

Χάθηκε η μπάλα στο δεύτερο γκολ με γρήγορη κυκλοφορία και εξαιρετική σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας από τον Μασούρα με αποδέκτη τον Πέλκα

15′: Τρομερή ανάπτυξη, σέντρα από τα δεξιά κι ο Πέλκας με κεφαλιά ψαράκι κάνει το 2-0

13′: Προσπαθούν οι Καζάκοι να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, ενώ η Εθνική επιμένει να επιτίθεται από τη δεξιά της πλευρά

11′: Διώχνει η άμυνα μας αλλά παίκτης του Καζακστάν είναι στο έδαφος

10′: Κόρνερ το Καζακστάν

Το ιδανικό ξεκίνημα για την Ελλάδσ
Στην πρώτη μας ουσιαστική απειλή βγάλαμε δύο τελικές κι από το πείσμα του Πέλκα κερδίσαμε το πέναλτι… Ότι καλύτερο το ξεκίνημα μας

1-0 με Μπακασέτα

Ο Μπακασέτας στην εκτέλεση

Θα ελεγθχεί κι από το VAR η φάση

Πέναλτι για την Εθνική
Μετά από δύο σουτ ο Πέλκας διεκδικεί το ριμπάουντ και παίρνει το πέναλτι!

5′: Επικίνδυνη σέντρα Μπακασέτα ο Μάκελι δίνει επιθετικό φαουλ εις βάρος του Πέλκα… Κανένα φάουλ από τον Έλληνα επιθετικό

3′: Προσπαθούν να πιέσουν ψηλά οι Καζάκοι αλλά χωρίς να ανεβάζουν πολλούς παίκτες

Όπως αναμενόταν η Εθνική με τη βοήθεια του κόσμου μπήκε με ορμή στο ματς

2′: Καλή σέντρα από τα δεξιά δεν προλαβαίνει ο Μασούρας να κάνει την κεφαλιά