Σκόραρε με την Σέλτικ αλλά τραυματίστηκε ο Γιώργος Γιακουμάκης

Σάββατο 9 Απριλίου 2022

Ανάμικτα συναισθήματα είχε για τον Γιώργο Γιακουμάκη το πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Σεντ Τζόνστον.
Ο Έλληνας στράικερ επέστρεψε στα γκολ μετά από διάλειμμα ενός αγώνα (στο νικηφόρο «Old Firm» κόντρα στη Ρέιντζερς), γράφοντας το 2-0 για τη Σέλτικ στο 22' με φοβερό κλέψιμο μπροστά από τον τερματοφύλακα και πλασέ από δύσκολη γωνία.
Αυτό ήταν το 13ο γκολ του Γιακουμάκη με τη φανέλα των Κελτών, γκολ που όμως επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του μόλις πέντε λεπτά αργότερα.

Ο διεθνής φορ έπεσε στο έδαφος πιάνοντας το γόνατό του και ήταν ανήμπορος να συνεχίσει, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να τον αντικαθιστά στο 27' της αναμέτρησης (7-0 το τελικό σκορ). Πλέον, οι άνθρωποι της Σέλτικ βρίσκονται σε «αναμμένα κάρβουνα» μέχρι να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού, μόλις μία εβδομάδα πριν από τον ημιτελικό του Κυπέλλου κόντρα στη Ρέιντζερς κι ενόψει των play-offs που θα καθορίσουν τον πρωταθλητή.

Πάντως, ο προπονητής του Αγγελος Ποστέκογλου έδειξε καθησυχαστικός για την κατάστασή του. «Αισθάνθηκε ένα ελαφρύ σφίξιμο. Θα δούμε την κατάστασή του. Ευτυχώς δεν φαίνεται πολύ σοβαρή, αν και σε αυτές τις περιπτώσεις ποτέ δεν ξέρεις μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση. Είναι ατυχία για εκείνον, καθώς βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, αλλά δεν φαίνεται πως θα τον κρατήσει εκτός για καιρό», σχολίασε σχετικά μετά το ματς.  πηγή